úvodní strana
horní klubovna  † 11.12.2004
V sobotu 11.12.2004 při víkendové akci dvou našich oldskautů a jejich přátel šermířů shořela horní klubovna - dřevěná bouda na Kopci za "Výzkumem". Jako příčina požáru byl určen špatný technický stav topidla v zadní místnosti objektu. I přes zásah několika hasičských sborů zůstala z klubovny jen hromada trosek. Nikdo naštěstí nebyl zraněn, přišli jsme však o zázemí, které vybudovala stará generace křtinských skautů již v roce 1959 a také o značnou část vybavení, jehož většina neměla účetně velkou hodnotu, ale který jsme po mnoho let shromažďovali a v mnoha případech vlastnoručně vyráběli... Proto následující řádky berte jako vzpomínku na ni.
 
Horní klubovna stojí v místě, kterému se ve Křtinách říká "Na kopci" - v lese za sídlem ŠLP Křtiny (bývalý "Výzkumák" - Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti) na vrcholku kopce vypínajícím se nad křtinským údolím. Klubovna, což je dřevěná přízemní chata o rozměrech asi 5x15 metrů, má dvě místnosti - první z nich zabírá polovinu prostoru, v druhé polovině je sklad materiálu a malá místnost. Do klubovny není zavedena elektřina ani voda. Topí se zde v kamnech na tuhá paliva (dřevo), na kterých je možné i uvařit a svítí se propan-butanovou lampou, petrolejkou nebo jen svíčkami. Na záchod se chodí do lesa. Zkrátka klubovna pro pravé skauty. Klubovna je od náměstí vzdálena asi 700 metrů.
 
Požár klubovny a likvidace jejich trosek - http://klubovna.euweb.cz
 
obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek
horní klubovna před požárem
dolní klubovna
Po dostavbě a uvedení do provozu nové budovy Základní školy v září roku 2000 mají křtinští skauti možnost využívat prostory v budově bývalé "dolní" školy. Nejprve jsme měli k dispozici jednu ze tříd v prvním podlaží, od prázdnin 2005 okupujeme místnosti po školní družině. Zázemí je oproti horní klubovně přímo luxusní - tři menší místnosti, šatna, umývárna, záchod a pokojík bordelovník. V budově je elektřina a z vodovodních kohoutků teče voda (snad i pitná). Klubovna je v přízemí budovy stojící přímo na křtinském náměstí.
 
obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek
dolní klubovna - budova bývalé "dolní" školy

 
obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek
původní klubovna v budově bývalé "dolní" školy

obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek
současná klubovna v budově bývalé "dolní" školy
RSS kanál | W3C xhtml 1.0 valid | Michal Uhler - Doktor |